VPT230-1090-B
Description
PWR XFMR TORO 250VA CHAS MT
DataSheet
VPT230-1090-B PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max):Parallel 2.18A, Series 1.09A
Center Tap:No
Power - Max:250VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:112.00mm Dia x 54.00mm W
Height - Seated (Max):58.0mm