F16-400-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
DataSheet
F16-400-C2 PDF
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):Parallel 800mA, Series 400mA
Center Tap:No
Power - Max:6VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:41.28mm L x 33.32mm W
Height - Seated (Max):33.32mm