MPI-900-16
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 900VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
MPI-900-16 PDF
Type Description
Series:MPI
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):Parallel 112.5A, Series 56.3A
Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:900VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:133.30mm L x 139.70mm W
Height - Seated (Max):117.80mm