VPS28-4600-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 130VA CHAS MT
DataSheet
VPS28-4600-B PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):Parallel 9.2A, Series 4.6A
Center Tap:No
Power - Max:130VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:71.37mm L x 68.33mm W
Height - Seated (Max):85.85mm