VPS10-8000
Description
PWR XFMR LAMINATED 80VA CHAS MT
DataSheet
VPS10-8000 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 16A, Series 8A
Center Tap:No
Power - Max:80VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:63.50mm L x 58.67mm W
Height - Seated (Max):76.20mm
Voltage - Isolation:4000Vrms
Weight:2.8 lbs (1.3 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3FD-428
3FD-428
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
F-371P
F-371P
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
166J25C
166J25C
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT
VPS10-8000
VPS10-8000
1590HF
1590HF
BOX ALUM UNPAINTED 2.07"LX1.5"W
DS-SYS-ST-UT1
DS-SYS-ST-UT1
LICENSE 1YR FLOATING DES SUITE1
7103MPYABE
7103MPYABE
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V