VPM240-31200
Description
PWR XFMR TORO 7500VA CHAS MT
DataSheet
VPM240-31200 PDF
Type Description
Series:Toroidal Medical, VPM
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:208V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 120V, Series 240V
Current - Output (Max):Parallel 62.4A, Series 31.2A
Center Tap:No
Power - Max:7500VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:330.00mm Dia
Height - Seated (Max):140.00mm