VPS20-1250-B
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPS20-1250-B PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):Parallel 2.5A, Series 1.25A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:25VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:50.80mm L x 49.28mm W
Height - Seated (Max):58.67mm
Voltage - Isolation:4000Vrms
Weight:1.3 lbs (589.7 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PWR XFMR LAMINATED 56VA CHAS MT
ST-3-48
ST-3-48
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA TH
166D25
166D25
HOLDER WITHOUT LED 5MM 3PLACE