VPP28-1060-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA TH
DataSheet
VPP28-1060-B PDF
Type Description
Series:PC Mount: World Series™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):Parallel 2.12A, Series 1.06A
Center Tap:No
Power - Max:30VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:66.68mm L x 55.55mm W
Height - Seated (Max):39.67mm