1182Q117
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 750VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
1182Q117 PDF
Type Description
Series:1182
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 117V, Series 234V
Current - Output (Max):Parallel 6.42A, Series 3.21A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:750VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:152.40mm Dia
Height - Seated (Max):73.15mm