VPT230-700
Description
PWR XFMR TORO 160VA CHAS MT
DataSheet
VPT230-700 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max):Parallel 1.4A, Series 700mA
Center Tap:No
Power - Max:160VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:103.00mm Dia x 48.00mm W
Height - Seated (Max):52.0mm