VPS24-1000
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPS24-1000 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):Parallel 2A, Series 1A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:25VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:50.80mm L x 49.28mm W
Height - Seated (Max):58.67mm