FS20-1800-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
DataSheet
FS20-1800-C2 PDF
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):Parallel 3.6A, Series 1.8A
Center Tap:No
Power - Max:36VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:66.68mm L x 55.55mm W
Height - Seated (Max):39.67mm