F48-250-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
DataSheet
F48-250-C2 PDF
Type Description
Series:Split Pack™, Class 2/3, F
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max):Parallel 500mA, Series 250mA
Center Tap:No
Power - Max:12VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max):36.50mm
Voltage - Isolation:2500Vrms
Weight:0.7 lb (317.51 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
F-318X
F-318X
PWR XFMR LAMINATED 37.8VA CHAS
DST-2-12
DST-2-12
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
F48-250-C2
F48-250-C2
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
CAT24C04YI-GT3
CAT24C04YI-GT3
IC EEPROM 4KBIT I2C 8TSSOP
FT24C64A-UTG-B
FT24C64A-UTG-B
IC EEPROM 64KBIT I2C 8TSSOP
MMF25SFRE255R
MMF25SFRE255R
RES SMD 1% 1/4W MELF