VPL28-2000
Description
PWR XFMR LAMINATED 56.0VA CHAS
DataSheet
VPL28-2000 PDF
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):28V
Current - Output (Max):2A
Center Tap:No
Power - Max:56.0VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:66.68mm L x 65.09mm W
Height - Seated (Max):77.79mm