ADH40028
Manufacturer
Zettler Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 6.0VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
ADH40028 PDF
Type Description
Series:ADH400
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):Parallel 400mA, Series 200mA
Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Center Tap:No
Power - Max:6VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:41.2mm L x 33.3mm W
Height - Seated (Max):32.95mm
Voltage - Isolation:2500V