VPP24-2330
Description
PWR XFMR LAMINATED 56VA TH
DataSheet
VPP24-2330 PDF
Type Description
Series:PC Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):Parallel 4.66A, Series 2.33A
Center Tap:No
Power - Max:56VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:76.20mm L x 63.50mm W
Height - Seated (Max):46.02mm