4900-9013RD63
Manufacturer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
4900-9013RD63 PDF
Type Description
Series:4900
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max):-
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:12VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:22.61mm L x 72.97mm W
Height - Seated (Max):35.81mm