FP24-1000
Description
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
DataSheet
FP24-1000 PDF
Type Description
Series:Flat Pack™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):Parallel 2A, Series 1A
Center Tap:No
Power - Max:24VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:72.90mm L x 57.15mm W
Height - Seated (Max):34.93mm