DPC-28-800
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
DataSheet
DPC-28-800 PDF
Type Description
Series:DPC
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):Parallel 1.6A, Series 800mA
Center Tap:No
Power - Max:24VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:41.30mm L x 57.20mm W
Height - Seated (Max):34.93mm