VPT18-2780
Description
PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
DataSheet
VPT18-2780 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 9V, Series 18V
Current - Output (Max):Parallel 5.56A, Series 2.78A
Center Tap:No
Power - Max:50VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:80.00mm Dia x 33.00mm W
Height - Seated (Max):36.0mm