VPM24-6670
Description
PWR XFMR TORO 160VA CHAS MT
DataSheet
VPM24-6670 PDF
Type Description
Series:Toroidal Medical, VPM
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:100V, 120V, 220V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):Parallel 13.34A, Series 6.67A
Center Tap:No
Power - Max:160VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:113.00mm Dia
Height - Seated (Max):52.00mm
Voltage - Isolation:4000Vrms
Weight:4 lbs (1.8 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
160J10
160J10
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
1182M110
1182M110
PWR XFMR TORO 300VA CHAS MT
IF-4-230
IF-4-230
PWR XFMR SEMI-TORO 4VA TH
VPM24-6670
VPM24-6670
PWR XFMR TORO 160VA CHAS MT
SD916S
SD916S
SD CARD 1-15 SILVER DUPLICATOR
04-40
S6 120V BULB SOCKET SCREW
SCREW TERMNL WIRING 18POS FWT18R