LP-10-2400
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 24VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
LP-10-2400 PDF
Type Description
Series:LP
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Semi-Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 4.8A, Series 2.4A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:24VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:72.90mm L x 57.20mm W
Height - Seated (Max):31.80mm