VPT12-13300
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 160VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPT12-13300 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max):Parallel 26.6A, Series 13.3A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:160VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:103.00mm Dia x 48.00mm W
Height - Seated (Max):52.0mm