A41-130-10L
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 130VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
A41-130-10L PDF
Type Description
Series:All-4-One™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 26A, Series 13A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:130VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:71.40mm L x 76.20mm W
Height - Seated (Max):85.70mm