DPC-10-120
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.2VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
DPC-10-120 PDF
Type Description
Series:DPC
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 240mA, Series 120mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:1.2VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:34.90mm L x 28.60mm W
Height - Seated (Max):30.15mm