VPT230-430
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 100VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPT230-430 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max):Parallel 860mA, Series 430mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:100VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:87.00mm Dia x 47.00mm W
Height - Seated (Max):51.0mm