FP16-750-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
DataSheet
FP16-750-B PDF
Type Description
Series:Flat Pack™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):Parallel 1.5A, Series 750mA
Center Tap:No
Power - Max:12VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:63.50mm L x 50.80mm W
Height - Seated (Max):26.97mm