DP-241-8-36
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
DP-241-8-36 PDF
Type Description
Series:Two-4-One™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):36V
Current - Output (Max):2.8A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Single
Center Tap:Yes
Power - Max:100VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:102.40mm L x 58.50mm W
Height - Seated (Max):67.70mm
Voltage - Isolation:2500Vrms
Weight:2.8 lbs (1.3 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
IF-10-40
IF-10-40
PWR XFMR SEMI-TORO 10VA TH
14A-5.0R-28
14A-5.0R-28