VPM36-4440
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 160VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPM36-4440 PDF
Type Description
Series:Toroidal Medical, VPM
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:100V, 120V, 220V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max):Parallel 8.88A, Series 4.44A
Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:160VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:113.00mm Dia
Height - Seated (Max):52.00mm