DPC-28-160
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 4.4VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
DPC-28-160 PDF
Type Description
Series:DPC
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):Parallel 320mA, Series 160mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:4.4VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:41.30mm L x 31.80mm W
Height - Seated (Max):34.92mm
Voltage - Isolation:1500Vrms
Weight:0.313 lb (141.97 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FD8-28
FD8-28
PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
PWR XFMR LAMINATED 30VA CHAS MT
266S6
266S6
PWR XFMR LAMINATED 63VA CHAS MT
TV02W8V5-HF
TV02W8V5-HF
TVS DIODE 8.5V 14.4V SOD123
DPC-28-160
DPC-28-160
PWR XFMR LAMINATED 4.4VA TH
B250FD
B250FD
1PH BRIDGE DIL 600V 1A