VPS10-13000
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 130VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPS10-13000 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 26A, Series 13A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:130VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:71.37mm L x 68.33mm W
Height - Seated (Max):85.73mm