VPP12-200
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPP12-200 PDF
Type Description
Series:PC Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max):Parallel 400mA, Series 200mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:2.5VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:41.28mm L x 33.32mm W
Height - Seated (Max):28.58mm