1182M117
Description
PWR XFMR TORO 300VA CHAS MT
DataSheet
1182M117 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V, 234V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 117V, Series 234V
Current - Output (Max):Parallel 2.56A, Series 1.28A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:300VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:127.00mm Dia
Height - Seated (Max):47.75mm
Voltage - Isolation:4000Vrms
Weight:6 lbs (2.7 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FP34-75
FP34-75
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
FP30-200-B
FP30-200-B
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
62055
PWR XFMR TORO 15VA CHAS MT
1182M117
1182M117
PWR XFMR TORO 300VA CHAS MT
H1081NL
H1081NL
XFRMR MODUL 1PORT 1:1.141 10/100
DIAGONAL CUTTERS-COMFORT GRIP
3021061-03M
3021061-03M
USB 2.0 A MALE TO USB 2.0 A MALE