MPI-300-10
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 300VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
MPI-300-10 PDF
Type Description
Series:MPI
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 60A, Series 30A
Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:300VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:104.80mm L x 113.10mm W
Height - Seated (Max):98.20mm