1182N117
Description
PWR XFMR TORO 500VA CHAS MT
DataSheet
1182N117 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 117V, Series 234V
Current - Output (Max):Parallel 4.28A, Series 2.14A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:500VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:139.70mm Dia
Height - Seated (Max):57.15mm