F48-750-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
DataSheet
F48-750-C2 PDF
Type Description
Series:Split Pack™, Class 2/3, F
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max):Parallel 1.5A, Series 750mA
Center Tap:No
Power - Max:36VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:66.68mm L x 55.55mm W
Height - Seated (Max):39.67mm