FP34-1400
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 48VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
FP34-1400 PDF
Type Description
Series:Flat Pack™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 17V, Series 34V
Current - Output (Max):Parallel 2.8A, Series 1.4A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:48VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:79.25mm L x 63.50mm W
Height - Seated (Max):34.93mm