VPP12-800
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
DataSheet
VPP12-800 PDF
Type Description
Series:PC Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max):Parallel 1.6A, Series 800mA
Center Tap:No
Power - Max:10VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max):34.93mm