A41-175-28
DataSheet
A41-175-28 PDF
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):Parallel 12.5A, Series 6.25A
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:79.40mm L x 79.70mm W
Height - Seated (Max):95.30mm