VPT18-8800
Description
PWR XFMR TORO 160VA CHAS MT
DataSheet
VPT18-8800 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 9V, Series 18V
Current - Output (Max):Parallel 17.6A, Series 8.8A
Center Tap:No
Power - Max:160VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:103.00mm Dia x 48.00mm W
Height - Seated (Max):52.0mm