PC-16-1500
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
PC-16-1500 PDF
Type Description
Series:PC
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):Parallel 3A, Series 1.5A
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:24VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:41.30mm L x 57.20mm W
Height - Seated (Max):34.93mm