2000MD-1-003
Manufacturer
Talema
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 2000VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
2000MD-1-003 PDF
Type Description
Series:MD
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:100V, 120V, 200V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 120V, Series 240V
Current - Output (Max):Parallel 16.67A, Series 8.33A
Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s):Single, Multiple Taps
Center Tap:No
Power - Max:2000VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:215.00mm Dia x 105.00mm W
Height - Seated (Max):-
Voltage - Isolation:5000Vrms
Weight:35 lbs (15.9 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
A41-43-515
A41-43-515
PWR XFMR LAMINATED 43VA CHAS MT
70075K
70075K
XFRMR TOROIDAL 35VA THRU HOLE
ST-4-10
ST-4-10
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
2000MD-1-003
2000MD-1-003
PWR XFMR TORO 2000VA CHAS MT
S1ABTR
S1ABTR
DIODE GEN PURP 50V 1A SMB