VPS20-4000
Description
PWR XFMR LAMINATED 80VA CHAS MT
DataSheet
VPS20-4000 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):Parallel 8A, Series 4A
Center Tap:No
Power - Max:80VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:63.50mm L x 74.68mm W
Height - Seated (Max):76.20mm