VPT48-520
Description
PWR XFMR TORO 25VA CHAS MT
DataSheet
VPT48-520 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max):Parallel 1.04A, Series 520mA
Center Tap:No
Power - Max:25VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:71.00mm Dia x 32.00mm W
Height - Seated (Max):34.0mm