PL30-36-130B
Manufacturer
Tamura
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
PL30-36-130B PDF
Type Description
Series:PL30-xx-130B
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max):Parallel 1.64A, Series 820mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:30VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:66.70mm L x 55.60mm W
Height - Seated (Max):41.00mm