VPT230-4350
Description
PWR XFMR TORO 1000VA CHAS MT
DataSheet
VPT230-4350 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max):Parallel 8.7A, Series 4.35A
Center Tap:No
Power - Max:1000VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:175.00mm Dia x 68.00mm W
Height - Seated (Max):76.0mm