1182Q240
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 1500VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
1182Q240 PDF
Type Description
Series:1182
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):240V
Current - Output (Max):6.3A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Single
Center Tap:No
Power - Max:1500VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:187.96mm Dia