BV020-5393.0
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 0.5VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
BV020-5393.0 PDF
Type Description
Series:-
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max):Parallel 20mA, Series 10mA
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:0.5VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:22.00mm L x 23.00mm W
Height - Seated (Max):19.00mm