DP-241-7-16L
Description
PWR XFMR LAMINATED 56VA CHAS MT
DataSheet
DP-241-7-16L PDF
Type Description
Series:Two-4-One™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):16V
Current - Output (Max):3.5A
Center Tap:Yes
Power - Max:56VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:93.70mm L x 49.20mm W
Height - Seated (Max):57.80mm