PC-56-80B30
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 4.4VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
PC-56-80B30 PDF
Type Description
Series:PC Plug-In
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 28V, Series 56V
Current - Output (Max):Parallel 160mA, Series 80mA
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:4.4VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:41.28mm L x 31.75mm W
Height - Seated (Max):34.93mm